XXII Niedziela Zwykła - 2017

1. Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam? – pytał kiedyś św. Paweł. Odpowiedź, jaką przynosi dzisiejsza liturgia brzmi zaskakująco: Jeśli staramy się być wierni Bożym przykazaniom, może się okazać, że wszyscy się od nas odwrócą. Chrześcijaninem jest się nie tylko dla zaszczytów. Trzeba też – jak przypomina dziś Pan Jezus – nieraz zaprzeć się samego siebie, wziąć swój krzyż i pójść Jego drogą. Czy jesteśmy na to gotowi?
  2. W liturgii Kościoła w tym tygodniu wspominamy: w piątek – Narodzenie NMP – głównej Patroni diecezji – odpust w Bazylice Katedralnej.
  3. W poniedziałek rozpoczyna się nowy rok szkolny i katechetyczny. Msza św. na rozpoczęcie roku zostanie odprawiona: o godz. 8.00 – dla młodzieży gimnazjalnej, Zespołu Szkół Budowlanych i XVI Liceum Ogólnokształcącego; o godz. 9.00 – dla dzieci szkół podstawowych.
  4. W środę po wieczornej Mszy św. spotkanie Wspólnoty Caritas w Domu Katechetycznym.
  5. W I czwartek września modlimy się za kapłanów oraz o nowe powołania do stanu kapłańskiego i zakonnego. O godz. 17.30 adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzi Towarzystwo Przyjaciół WSD w Tarnowie.
  6. W czwartek o godz. 18.30 spotkanie kandydatów do Sakramentu bierzmowania z III kl. gimnazjalnych. Pół godz. wcześniej okazja do Sakramentu Pokuty. Po Mszy św. spotkanie w salach katechetycznych.
  7. W piątek – 8 września w Uroczystość Narodzenia NMP.W czasie Mszy św. o godz. 18.30 dokonamy uroczystego poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi. Tym Aktem polscy biskupi, zebrani na Plenarnej Konferencji Episkopatu w Zakopanem – Krzeptówkach, zawierzyli Kościół w Polsce Maryi z okazji 100 – lecia Fatimskich Objawień.
  8. W sobotę – 9 września uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej w Chorzelowie. Wyjazd autokaru z przystanku przy ul. Słonecznej o godz. 9.00. Cena przejazdu 15 zł. Zapisy w zakrystii.
  9. Papież Franciszek z okazji 100 – lecia Objawień Fatimskich – 13 maja, kanonizował Fatimskie Dzieci – Franciszka i Hiacyntę. Nasze fatimskie sanktuarium jest duchowo związane z Fatimą miedzy innymi poprzez posiadanie relikwii Fatimskich Dzieci. Stąd chcemy w naszym sanktuarium rozwijać także Ich kult. Od najbliższego wtorku o godz. 18.00 wprowadzamy w sanktuarium nabożeństwo do Fatimskich Dzieci połączone ucałowaniem Ich relikwii. Jeśli przepisy liturgiczne będą na to zezwalać, to również w każdy wtorek wieczorem o godz. 18.30 będzie sprawowana Msza św. o Świętych Fatimskich Dzieciach. Nabożeństwo różańcowe z wtorku zostaje przeniesione na poniedziałek na godz. 18.00.

10. Moi drodzy. Obok koronowanej cudownej figury Fatimskiej Pani zostały umieszczone dwie bardzo cenne pamiątki koronacji. Po prawej stronie znajduje się dekret papieski w języku łacińskim informujący o tym, że koronacja odbyła się na prawie papieskim. Zaś po lewej stronie – osobisty różaniec św. Jana Pawła II, ofiarowany w czasie koronacji przez kardynała Stanisława Dziwisza dla naszego sanktuarium. Niech te dwa wymowne znaki ciągle przypominają nam o tym wyjątkowym wydarzeniu i pobudzają nas do jeszcze większej gorliwości maryjnej.

11. Tarnowska KANA zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na kursy i zajęcia w nowym roku szkolnym. Bliższe informacje na plakatach w gablocie ogłoszeń.

12. W Minionym tygodniu Pan powołał do wieczności naszych Parafian: Józefa Kawę, Antoninę Kura i Zofię Zawilińską. Dobry Jezu….

13. W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli” warto przeczytać:

- o wartości niedzielnej Eucharystii;

- dziedziczenie dobra - rozmowa z bratankiem ks. Jerzego Popiełuszki;

- obrazek MB Częstochowskiej w nowych koronach.